Jobb, mint az eredeti

2010. szeptember 25-én volt negyvenöt éve, hogy Svédországban elvégezték az első sikeres fogbeültetést, elterjedtebb nevén implantációt. A fogbeültetés azóta forradalmasította a fogászatot és térhódítása visszafordíthatatlan. Ma már ott tart a tudomány, hogy az így készült fogpótlás gyakran jobb, mint az eredeti.

A nyáron a New Yorkban tartott, az implantológia 45 éves évfordulójának emléket állító nemzetközi konferencia kijelölte az implantológia jövőjét: az esztétika mindenekfelett!

Szép, azaz esztétikus

Amíg néhány évtizede még az volt a legfontosabb szempont, hogy hova lehet implantátumot beültetni, ma már a fogpótlás funkcionális és esztétikai szempontjai a legfontosabbak. A fémmentes fogpótlások nem csupán esztétikai, de biológiai tulajdonságaikban is képesek felülmúlni a természetes fogakat. A legújabb kutatásoknak köszönhetően ma már a csont-, vagy íny hiányainak pótlására is lehetőség nyílik. Ráadásul gyakran a hiányzó fog azonnal pótolható, nem kell hónapokig „fogatlan oroszlánként" élni.

Azonnal terhelhető

A napjainkban beültetett implantátumok egyre nagyobb százaléka kerül korai, vagy azonnali terhelésre. Ez azt jelenti, hogy amíg ezelőtt 40 évvel akár fél évet is kellett várni, addig a korszerű bio-anyagoknak, és modern technológiáknak köszönhetően ma már egyre gyakoribb, hogy a beültetést követően akár azonnal valamilyen fogpótlás kerül az implantátumokra.

Csúcstechnológia a fogászatban

Míg kezdetekben az orvos csak a szakértelmében bízhatott, hogy jó helyre kerül-e az implantátum, mára a legkorszerűbb digitális 3D technológiával történik a műtéti tervezés és kivitelezés, továbbá egy pontos sebészi sablon segítségével történik az implantátum beültetése. A számítógépes tervezésnek köszönhetően szinte nullára csökkennek az esetleges hibák esélyei és a páciensek műtét utáni kellemetlenségei: nincs többé fájdalom. A korábban „nagynak" számító műtétek után a páciensek már másnap élhetik megszokott életüket, nincs hosszantartó sebgyógyulás, ödéma, varratszedés, véraláfutás, diéta, szenvedés.

 

Dr. Czinkóczky Béla fogszakorvos, fog- és állcsont sebész