Ízes hajtás: a spárga

Sokan idegenkednek a spárgától, pedig érdemes közelebbről megismerkedni ezzel a finom zöldségfélével. Az Európában őshonos növény fiatal hajtását fogyasztjuk. Április végétől június végéig csokorba kötve kaphatók a spárgasípok.

A növény gyökértörzsének oldalrügyeiből fejlődő húsos, föld alatti hajtásokból készíthetünk levest, főzeléket, salátát, köretet. A spárgasípokat nedves ruhába tekerve csak rövid ideig tárolhatjuk hűtőszekrényben, az előfőzött, lédús hajtásokat azonban lefagyasztva tartósíthatjuk. Konzervként is megvásárolható.

Gyógyító táplálék

A legendás ókori görög orvos, Hippokratesz a gyógynövények között tartotta számon a spárgát. A feljegyzések szerint fogfájásra, méhcsípés kezelésére alkalmazták, és vízhajtó hatásáért is megbecsülték. Ételként a rómaiak kezdték fogyasztani. Ma az ínyencek és a fogyókúrázók ideális eledele, mert lédús, könnyen emészthető és nagyon kevés kalóriát tartalmaz - 100 gramm spárgában mindössze 20 kcal van -, ráadásul különleges, üde íze miatt fogyasztása igazi élmény. Főbb tápanyagai: B1-, B2-, E-, C-vitamin, folsav, pantoténsav, kálium, foszfor, vas. A zöld spárgában több C-vitamin és karotin található. Enyhén hashajtó hatású, méregtelenítéshez ideális táplálék. A spárgát vesebetegek óvatosan fogyasszák!

Zöld vagy fehér?

A hajtás színe attól függ, hogy a föld alatt fejlődött vagy kibújt a föld fölé. Mindkét változatnak vannak hívei, érdemes mindkettőt megkóstolni. A zöld spárgát rendszerint nem kell meghámozni, a vékony sípoknak csak alját kell levágni, mielőtt megfőzzük. A fehér spárgát ellenben tisztítani kell. A talpát levágjuk, majd a feje kivételével lehántjuk a külső héját. Legegyszerűbben ezt burgonyahámozóval végezhetjük. Hagyományosan magas falú - nem alumínium! - edényben főzzük úgy, hogy a spárgasípokat csokorba kötve a fazékba állítjuk annyi forrásban lévő vízbe, hogy a spárgafejeket ne lepje el, így a spárgafejek a keletkező gőzben párolódnak.  Az enyhén sós vízbe egy teáskanálnyi cukrot és pár csepp citromot teszünk. Vastagságtól függően a sípok 10-15 perc alatt megpuhulnak. Készíthetjük zöldségpárolóban is. Ekkor a spárgát a rostélyra fektetjük, és csak kevés sós-cukros vizet öntünk alá. Amikor kész, lecsöpögtetjük és köretként, vagy előételként vajas mártással meglocsolva frissen fogyaszthatjuk. Turmixolva krémlevest főzhetünk belőle, tejszínnel sűrítve, metélőhagymával vagy bazsalikommal megszórva, pirított zsemlekockákkal tálaljuk.

Rakott spárga sonkával

Hozzávalók: (4 személyre)

50 dkg spárga, 2-3 dkg vaj, 1 kávéskanál citromlé, só, kevés cukor, 20 dkg

főtt sonka, 5 dkg parmezán sajt, 1 dl tejföl

A spárga fejét levágjuk és félretesszük, a szárát meghámozzuk és 4 centis darabokra vágjuk. A spárgát és a spárgafejeket megfőzzük egy kevés vajjal, citromlével, sóval, kevés cukorral, majd leszűrjük (a levét zöldségleves készítéséhez felhasználhatjuk) és vajjal jól kikent tűzálló tálba tesszük a negyed részét. Erre rakunk egy sor vékonyra szeletelt főtt sonkát, kevés reszelt sajtot, vajforgácsot. Erre jön egy újabb sor spárga majd megint a sonka. Az utolsó réteg spárgát megszórjuk reszelt sajttal, meglocsoljuk tejföllel, és sütőben, közepes lángon megsütjük úgy, hogy a teteje arany barnára piruljon.

Kolimár Éva