Intim egészség

A hüvelyfertőzés a leggyakoribb panasz, amivel a nők nőgyógyászhoz fordulnak. Az intim területet érintő fertőzések különböző típusai közül a bakteriális vaginózis (BV) fordul elő a leggyakrabban.

Rendellenes folyás? Zavaró, halra emlékeztető szag? Kellemetlen, diszkomfort érzés? Sok nő találkozott már ezekkel a nyugtalanító tünetekkel. Természetes körülmények között a hüvelyben különböző típusú baktériumok élnek. Normál esetben a jótékony hatású tejsav-baktériumok vannak jelen a legnagyobb számban. Ezek a baktériumok tejsavat termelnek, így gondoskodnak a hüvely normál, alacsony pH-értékének fenntartásáról, természetes védelmet nyújtva a fertőzésekkel szemben. Ha a tejsav-baktériumok száma lecsökken, a pH-szint megemelkedik, akkor szaporodnak el a „káros" baktériumok. Ennek az állapotnak az orvosi neve a bakteriális vaginózis (BV). Fő tünetei: a rendellenes folyás, a zavaró szag és a kellemetlen érzés a hüvelyben. A BV-t számos tényező okozhatja, beleértve a hosszan tartó menstruációt, a gyakori irrigálást, amely kimossa a „jótékony" tejsav-baktériumokat is a hüvelyből, az intim higiéniás szerek használatát és a szexuális érintkezést gumióvszer nélkül. Az antibiotikum-kezelések és a méhen belüli eszközök, mint a spirál vagy a hüvelygyűrű alkalmazása szintén befolyásolhatják a hüvely természetes bakteriális egyensúlyát.

Az intim egészség részeként javasolt a speciális, savas kémhatású intim tisztálkodó szerek mindennapi használata, és bármilyen szokatlan tünetet esetén érdemes felkeresni a nőgyógyászt. A bakteriális vaginózis jól kezelhető betegség, de elhanyagolt esetben - a hüvely természetes védekező-rendszerének meggyengülése miatt - kaput nyithat a szexuális úton terjedő fertőzések, valamint megnövekedhet a kismedencei gyulladások kialakulásának kockázata.

Jó tudni

* A bakteriális vaginózis nem szexuális úton terjedő betegség, de megnöveli a szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát

* Szexuálisan nem aktív nőknél is kialakulhat

* Nem függ a személyi higiénétől

 

Kolimár Éva