Influenza, 2011

Az influenza olyan vírusfertőzés, amely többnyire az orra, a torokra, a hörgőkre, és alkalmanként a tüdőre hat. Általában egy héten belül lezajlik, jellemzői a hirtelen láz, izomfájdalom, fejfájás, rossz közérzet, száraz köhögés, torokfájás – így szól a WHO (Egészségügyi Világszervezet) meghatározása a betegségről.

Az ÁNTSZ (Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat) január 12-én kiadott anyaga szerint 2010 utolsó két hetéhez képest kétszeresére emelkedett az influenzaszerű megbetegedések száma - az idei év első két hetében 12 600 honfitársunk kereste fel orvosát a jellegzetes tünetekkel. Röviden: megkezdődött a 2011-es járvány.

Tények

Az ÁNTSZ adataiból kiderül, a betegek csaknem fele 15-34 éves korosztályból kerül ki, és kevés híján 30 százaléka középkorú. A gyermekek és a 60 évnél idősebbek közül a fertőzés 11-12 százalékot érint.

Az influenza terjedése a gyógyintézeti felvételek számának növekedésében is követhető, az újév első hetében több mint kétszeresére, azaz negyvenre nőtt azok száma, akik influenza, illetve influenzaszerű megbetegedés miatt kerültek kórházba. Legtöbbjük (17 fő) 15-64 éves, rajtuk kívül tizennégy gyermeket, illetve kilenc 65 évnél idősebb embert ápoltak. Nyolc beteg - valamennyien felnőttek - kapott intenzív ellátást, 7 páciens szorult gépi lélegeztetésre.

És egy szomorú tény: az év első hetében egy olyan halálesetről szereztek tudomást a szakemberek, amely összefüggésbe hozható az influenzafertőzéssel. Figyelmeztető momentum, hogy a fertőzés áldozatául esett, 40 évesnél fiatalabb férfi az influenza szempontjából fokozottan veszélyeztetettek csoportjába tartozott, ugyanakkor nem kapott védőoltást a betegség ellen.

Alulnézet

A fenti adatokból is kiderül, hogy a fertőzöttek túlnyomó többsége háziorvosánál megkapja a szükséges segítséget az influenza leküzdéséhez. Dr. Újhelyi László gyermekorvos mintegy ezer pácienst lát el Vác város Deákvár nevű körzetében, elmondása szerint ezek huszonöt százaléka már megfordult nála január első két hetében influenzás tünetekkel.

- Az év első hónapjában nálunk is megjelentek a típusos influenzák - mondja dr. Újhelyi László. - Pusztán a tünetek alapján nem lehet megállapítani, melyik törzsből származik a kórokozó. A vírusvizsgálatokból azonban tudjuk, hogy a H1N1, illetve A és B típusú influenza is felbukkant.

A gyermekorvosnak járvány idején megszaporodik a tennivalója. Az egészen fiatalok ugyanis az átlagnál nagyobb arányban betegednek meg, hiszen az ő szervezetükben még nem alakult ki ellenanyag.

- Jellemzően a bölcsődések, óvodások és középiskolások kapják el a fertőzést - mondja a gyermekorvos. - Az általános iskolásoknál ritkábban fordul elő a betegség: őbennük ugyanis már kialakult az ellenanyag, és a szüleik tanácsait még jobban elfogadják, szemben például a középiskolás korúakkal.

Ha az influenza mellé nem társul krónikus betegség, mint az asztma, cukor- vagy szívbetegség, esetleg komoly elhízás, akkor dr. Újhelyi László C-vitamint javall, bővebb folyadékbevitelt, lázcsillapítást, illetve hogy a páciens szigorúan maradjon otthon arra a 3-5 napra, amíg a betegség lezajlik. És természetesen a fertőzöttnek kerülnie kell az újszülötteket és csecsemőket.

Végül egy személyes - 4 gyerek mellett 16 év alatt szerzett tapasztalatokra alapozott - jó tanács: az anyának, apának, nagymamának, nagypapának, aki otthon marad az orrfolyós, nyűgös kicsivel, rengeteg jó minőségű zsebkendőre lesz szüksége - és végtelen sok türelemre.

Megelőzés

Az influenza Európa-szerte támad, 2010 utolsó 2 hetében kontinensünk huszonöt országából tizenötben emelkedett azok száma, akik influenzás panaszok miatt kértek orvosi segítséget. Összességében elmondható, hogy szerte földrészünkön a 2010-2011. évi influenzajárvány terjedésének erősödését figyelték meg. A vizsgálatok szerint az idei szezonban a 2009-es influenza A (H1N1), valamint az influenza B vírus az uralkodó. A betegség hazai terjedésének módja, továbbá az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ adatai alapján a szakemberek felhívják a figyelmet a védekezés fontosságára. Ez - az alapvető higiéniai szabályok megtartása mellett - legeredményesebben védőoltással történhet. A különböző összetételű, három- vagy egy komponensű oltóanyagokból térítésmentes, illetve vényre kapható, 1-2000 forintba kerülő készítmény is elérhető. (Ezekről további információkat találhatunk többek között a Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapján: http://www.nefmi.gov.hu; lásd még keretes írásunkat arról, kiknek ajánlott főként az oltás.)

Magyarországon a beoltottak aránya messze elmarad a WHO által ajánlottól, a 20 százalékot sem éri el. Tudni kell, hogy mindez tetemes, egyes számítások szerint több 10 milliárd forintnyi kárt okoz hazánk gazdaságának a kiesett munkanapok révén - miközben a Sanofi Pasteur egy tavalyi számítása szerint a munkáltatók 100 alkalmazott oltását fedezhetnék egyetlen dolgozó betegszabadságának költségéből.

Kinek javallott a védőoltás?

A WHO európai regionális irodájának legfrissebb, 2010. december 17-én kiadott ajánlása többek között a következő csoportok oltását javasolja:

 

  • Terhes nők
  • A 6 évesek és idősebbek körében a krónikus szív-, tüdő-, vese-, anyagcsere-, májbetegséggel élők, valamint az immunhiányos betegségben szenvedők
  • Egészségügyi dolgozók, beleértve az idősotthonokban alkalmazottakat és a fogyatékossággal élőkkel foglalkozókat
  • Idősek a nemzetenként megállapított korhatár fölött, függetlenül egészségi állapotuktól. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnak a 2010/2011-es influenzaszezonra vonatkozó tájékoztatója hazánkban a 65 éven felüliek oltását javasolja.

 

Spanyolnátha

Az emberiség eddigi legpusztítóbb járványát az influenza A vírusa okozta 1918-19-ben, becslések szerint a kórokozó a Föld lakosságának 20-40 százalékát betegítette meg. A spanyolnátha már 1918-ban több ember halálát okozta, mint az I. világháború.

 

Darida Bence