Hóban, fagyban ápoltan

A zord idő megviseli a bőrünket, különösen a száraz, érzékeny, irritált bőr kíván több gondoskodást. Segíthetnek a természetes, bőrbarát alapanyagokból, gyógyszergyári gondossággal előállított termékek, amelyeket megtalálunk a patikákban.

Bőrünk árulkodik az életvitelünkről, szervezetünk állapotáról. Nem elég kívülről ápolni, még belülről is táplálni kell. Fontos a kellő mennyiségű folyadékfogyasztás, amely nedvességgel tölti fel a sejteket, így feszesebbé válik a bőr. De gondolni kell arra is, hogy bőrünk megőrizze hidratáltságát. Erről a hámsejteket védő, zsírszerű anyagokból álló lipidréteg gondoskodik. A száraz bőr azért olyan sérülékeny, mert ez a lipidréteg nem egyenletesen oszlik el, illetve nem zár megfelelően, ezért a mikrorepedéseken át a sejtek veszítenek a nedvességükből. Ilyenkor érezzük az, hogy bőrünk feszül, érdes, ég. Így hát a száraz, érzékeny bőr ápolásánál kétféle problémát kell egyidejűleg kezelni: helyreállítani a védő lipidréteget és pótolni a hiányzó nedvességet. Ehhez érdemes olyan terméket választani, amely lehetőség szerint természetes hatóanyagokat tartalmaz, illatanyag- és tartósítószer mentes. Lássuk, milyen összetevőkre figyeljünk, amikor ápolószert választunk.

Hatékony hidratálók

Az urea szinte minden testnedvben és a bőrünkben megtalálható. Száraz bőrben mennyisége jelentősen lecsökken. Szélsőségesen alacsony koncentráció található az idősek, valamint az ekcémában, és a psoriasisban szenvedők bőrében. Az urea hiányának különösen súlyos formája atópiás dermatitisben fordul elő. Mivel az urea a természetes hidratálófaktorok fő alkotója, krémek összetevőjeként segítheti egyéb aktív anyagok, például vitaminok, bőrbarát lipidek bőrbe jutását is. Viszketést csillapító és antibakteriális hatású, de legfontosabb funkciója a szaruréteg rehidrálása.

A holt-tengeri sók szabályozzák a bőr ásványianyag-tartalmát, ezáltal növelik ellenálló képességét. A holt-tengeri ásványokat tartalmazó készítményeket gyógy-kozmetikumként ajánlják a pikkelysömörös és az ekcémás bőr ápolására, mivel mindazokat a nyomelemeket tartalmazza, melyekre a bőr sejtjeiben lévő enzimeknek szükségük van a normális, egészséges működéshez. Táplálja a bőrt, regenerálja a sejtek működését, így a bőr szerkezete is normalizálódik.

Bőrrokon lipidek

A ceramid a bőr saját zsírtartalmú molekulája, a bőr lipidrétegének fontos összetevője. Javítja a bőr nedvességmegtartó képességét. B3 és E-vitaminnal kombinálva aktiválja a bőrben azon olajok termelését, melyekben a száraz bőr hiányt szenved, így segít helyreállítani az egészséges lipidréteget.

Természetes, bőrnyugtató olaj a lanolin, amely gyorsan beszívódik, táplálja és puhává teszi a bőrt. A különösen száraz, illetve igénybevett bőr ápolására is ajánlható. A növényi eredetű, telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok, mint a hidegen sajtolt olíva-, a kókusz-, az avokádo- és a jojobaolaj nemcsak védőréteget képez a hám felszínén, hanem fontos tápanyagokkal ápolja és hidratálja a bőrt.

Nyugtató összetevők

Csillapítják a viszketést és a bőr hámlását a természetes gyógynövények és olajok, mint az Aloe vera, az omega-3 és -6 zsírsavak, a shea-vaj, a teafaolaj-kivonat, a mandulaolaj. A zeolittartalmú készítmények minden hatóanyagot még mélyebbre juttatnak a bőrben. A krémes arc- és testápoló készítményekben a zabkivonat, a pézsmakivonat, a ligetszépe-, illetve a búzacsíraolaj, a fekete ribizli, a borókabogyó kivonatai vitaminokban gazdag tápanyagforrások. Hagyományosan kedvelt ápolószer a levendula, kamilla és a rózsa értékes illóolaja, mindegyik a bőrt szépítő, nyugtató hatással rendelkezik.

Teendők 3 lépésben

Szépségápolásra reggel és este érdemes néhány percet szánni.

1. Tisztítás: a szennyeződéstől megtisztított bőr könnyebben felszívja a krémekben található tápláló anyagokat. A száraz, érzékeny bőrt kímélő készítményekkel tisztítsuk.

2. Ápolás: vékony rétegben vigyük fel a napszaknak megfelelő krémet az arcra és a nyakra. A nappali krémek jobban védenek az időjárás viszontagságai és a környezeti ártalmak ellen, az éjszakai ápolószerek nagyobb koncentrációban tartalmaznak a bőr számára fontos, tápláló, hidratáló összetevőket.

3. Radírozás: hetente kétszer ajánlott eltávolítani az elhalt hámsejteket, így a bőr felfrissül és jobban beszívja az ápolószerek hasznos tápanyagait. Radírozáshoz használjunk kímélő habot vagy folyadékot - a szemkörnyéket hagyjuk ki a műveletből -, majd arcunkat öblítsük le langyos vízzel. Ezután tápláló krémmel kényeztessük bőrünket.

 

Tápanyag a bőrnek

Az elfogyasztott élelmiszerek nem csak az egészségünkre vannak hatással, a bőrnek is tápanyagokra van szüksége ahhoz, hogy egészséges legyen. A friss gyümölcsök és zöldségek antioxidánsokban gazdagok, melyek hozzájárulnak a bőr nedvességtartalmának megtartásához és meggátolják a ráncok kialakulását. Ha étrendje zsírokban szegény, a bőre is szárazzá válhat. A bőrt is táplálják a jótékony, telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajos halak, növényi olajok és olajos magvak, mint a dió, mogyoró, mandula.

Fagy- és fényvédelem

Hidegben a gyerekek bőre is több gondoskodást igényel, ezért ápoljuk babakrémmel. Magas hegyekben, a havas lejtőkön olyan erős a napsütés, mint nyáron a vízparton. Ezért szánkózás, síelés vagy kirándulás alkalmával a felnőttek és gyerekek arcát egyaránt ajánlott fényvédő krémmel bekenni.

Kolimár Éva