Hasznos tanácsok a megküzdéshez

Aki azzal szembesül, hogy daganatot találtak a testében, gyakran elveszettnek érzi magát, és hirtelen nem tudja, hogyan tovább. Krízishelyzetről van szó, amely komoly lelki terhet jelent. Mit tehet azért, hogy sikeresen megküzdjön a betegséggel?

A rákdiagnózis közlését követően egyes betegek sajátos lelkiállapotba kerülnek: elsőre fel sem fogják, amit hallanak. Mások már az első orvosi vizitnél is „tettre készen" viselkednek: aktív szerepet szeretnének vállalni a gyógyulás folyamatában. Ami kulcsfontosságú lehet ebben az időszakban - az alkalmazott kezelési módszer hatékonysága mellett - az a megküzdés. Egy tanulmány rosszindulatú emlődaganatban szenvedő nőknél vizsgálta ezt a folyamatot: kiderült, hogy az aktív megküzdési stratégiát mutató nők jobban boldogultak a betegséggel, mint a depresszív csoport, és kimutathatóan pozitív szerepe volt a társas támogatás meglétének. A betegséghez való viszonyulás növelheti a kezelés sikerének esélyét, és alapvetően befolyásolja a beteg életminőségét.

Tanácsok

1. Gyűjtsön össze annyi információt az Önt érintő ráktípusról, amennyit lehet! A kezelőorvossal történő első néhány találkozásra érdemes magával vinni egy közeli családtagot vagy barátot, aki segít megjegyezni az ott hallottakat. Írja össze a kérdéseit a betegség típusával, a kezelési lehetőségekkel, ezek mellékhatásaival, és a gyógyulás esélyeivel kapcsolatosan.

2. Ne zárkózzon magába! Próbálja meg fenntartani a kapcsolatot a családjával, a barátaival. Sokat segíthet egy olyan betegcsoport, ahova a hasonló kórképben szenvedők járnak, itt olyan társakat találhat, akikkel megbeszélheti érzéseit, problémáit.

3. Az orvosával beszéljen őszintén. A legtöbb fontos információt tőle tudhatja meg a betegségéről.

4. Próbálja meg elfogadni azokat a fizikai változásokat, amelyek a betegséggel és a kezeléssel járnak!


5. Éljen a lehető legegészségesebben! Az egészséges életmód, a mozgás, az egészséges táplálkozás ebben az időszakban is fontos. Emellett érdemes minél többet pihenni: a relaxáció segítheti a stresszel való megbirkózást.

6. Fogadja el barátai és családtagjai segítségét! Ők könnyebbé tehetik a mindennapokat, segíthetnek eljutni a kezelés helyszínére, a házimunkában vagy a főzésben.


7. Tekintse át céljait és gondolja meg, mi igazán fontos az életben, mire érdemes időt szánni.


8. Próbálja megtartani a normális napi ritmusát, de szükség esetén legyen képes ennek megváltoztatására is.


9. Léteznek a rákkal kapcsolatban téves elképzelések. Néhányan attól tarthatnak, hogy a rák fertőző. A munkatársak kétségbe vonhatják, hogy Ön képes lehet a munkája elvégzésére. Sok embernek lesznek kérdései és aggodalmai, néhányan attól tartanak, hogy valami rosszat mondanak. Készüljön fel, hogyan fog ezekre reagálni.

10. Fejlessze ki egyéni megküzdési stratégiáját! Néhány ötlet, amit érdemes kipróbálni: tanuljon meg relaxálni. Őszintén beszélje meg érzéseit a családdal, barátaival, vagy lelki segítőjével. Vezessen naplót, hogy rendszerezni tudja a gondolatait. Ha nehéz döntés előtt áll, írja össze a döntés ellen, illetve mellette szóló érveket. Amíg bírja erővel, ne adja fel a munkahelyét és szabadidős tevékenységeit. Mindaz, ami örömet adott a betegség előtt - baráti társaság, egyházi közösséghez tartozás, vagy kedvenc hobbi - valószínűleg most is feltölti.

További információ: www.daganatok.hu