Hajat ápol a tojás, a sör, az élesztő

A nyári napsugárzás, a strandmedencék klóros vize, a sós tengervíz, a szél alaposan megviselte a hajunkat. Következménye lehet a száraz, fénytelen, rugalmatlan, töredezett végű hajszálak, a fakó, élettelen szín. A meleg elmúltával érdemes gondos ápolással helyrehozni a nyáron elszenvedett károsodást.

A hajápolás első lépéseként érdemes felmérni a nyáron elszenvedett károsodást. Valószínűleg a hosszú, félhosszú frizurát viselő hölgyeknél szembetűnőbbek a hibák, a rövid haj kevésbé károsodik, mert kisebb felületen érik az ártó hatások. Ha erősen töredezettek, szétváltak, szárazak a hajszálak, érdemes a fodrász segítségét kérni és pár centit levágatni a fürtökből, és csak ezt követően bevetni a házi kezelést. A vágás segít abban, hogy gyorsabban regenerálódjanak a hajszálak és a haj ősszel is csillogóan, élettel telin pompázzon. A hajmosáshoz nem kell túlságosan sok sampont, vagy balzsamot használni, és az őszi, téli időszakban érdemes a naponkénti fejmosást elfelejteni. Annak érdekében, hogy a hajszálakon maradjon némi természetes faggyú, ami védi a hidegtől, az esőtől, a széltől, hasznos egy-két alkalomra csökkenteni a heti hajmosások számát. A samponozás, balzsamozás, öblítés után érdemes egy edényben utolsó öblítővizet is keverni, amelybe egy-két evőkanálnyi ecetet, vagy citromlevet keverünk. Ettől fényes, könnyen fésülhető, telt lesz a haj.

Pótoljuk a vizet, a zsiradékot!

Havonta egy-két alkalommal érdemes időt áldozni az alaposabb, mélyrehatóbb hajápolásra is. Noha ma már megszámlálhatatlan hajpakoló krém, hab, zselé kapható a drogériákban, az otthon, természetes alapanyagokból, frissen elkészített hajpakolás sem rosszabb azoknál. Mivel az időjárási körülmények miatt a haj általában hajlamosabb a kiszáradásra, a hajpakolással kell pótolnunk az elveszített vizet, zsiradékot, illetve a fejbőrt tápláló vitaminok. Kiváló hatású például a tojás-mézpakolás, amelyhez egy tojás sárgáját és 3-4 evőkanál mézet használunk. Az összetevőket jól összedolgozzuk és felkenjük a hajra úgy, hogy a fejbőrt is bőségesen érje. Törülközőt csavarunk a fejünkre és 30-40 percet várunk, hogy a hasznos anyagok jól beszívódnak. Az erősebb hatás érdekében a törülköző alatt folpack-kal is beboríthatjuk a hajunkat. Majd alaposan leöblítjük és megszárítjuk a hajat. A tojás-méz duóhoz bátran adhatunk uborkalevet is. Ehhez egy közepes uborkát lereszelünk, állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk a levét, ezt használjuk fel. A száraz, töredezett haj legjobb ápolója az avokádós, banános pakolás. Mindkettőből fél-fél darabot villával szétnyomkodunk, hozzáadunk egy-egy evőkanál natúr joghurtot és olívaolajat. Az összekevert masszát 30-40 percig hagyjuk a hajon, majd nagyon alaposan mossuk meg. Az avokádó pép tojássárgájával is kombinálható, de van, aki inkább majonézzel társítja. Látványos hatása van a sörpakolásnak is. A sört összekeverjük 1-2 deka élesztővel és egy evőkanál olívaolajjal. Ezt a masszát kenjük fel a hajra.

A hajsütővas kerülendő!

A téli hajápolásnál mindenkor érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a magas hőfokon való szárítás, még inkább a hajsütés erősen szárítja a hajszálakat. A hajszárítót ezért ajánlott közepes hőfokon, legalább 40-50 centi távolságra működtetni a hajtól, a hajsütést pedig csupán kivételes eseményekre, az alkalmi frizurák elkészítéséhez igénybe venni.

A tél speciális panasza a normálisnál intenzívebb hajhullás, a korpásodás, a sapka alatti fejviszketés. Szerencsére, ma már ezeknek a tüneteknek is van hathatós ellenszere. A patikákban, drogériákban kapható táplálék-kiegészítő kapszulák nemcsak a hajat erősítik és ezeket a kellemetlen tüneteket enyhítik, hanem a körmöt is erősítik. A kapszulák hatóanyaga hozzájárul nemcsak a hajhagymák egészséges felépítéséhez, a fejbőr alsó bőrrétegeinek az erősítéséhez, hanem a frizura rugalmasságának, fényének a hosszú távú fenntartásához is.

Árulkodó szálak

A hajszálak nemcsak a haj és a fejből egészségi állapotáról árulkodnak, a testben végbemenő folyamatokat is jól tükrözik. Kiegészítő diagnózisként, gyógymódként ma már sok helyen alkalmaznak hajdiagnosztikát. Az ehhez használatos eszköz segítségével a diagnoszta nemcsak a fejbőr, a haj esetleges betegségeit tudja felderíteni, de következtetni próbál a test más tájainak kóros folyamataira is.

Lóránth Ida