Gondoljon három betűre: M-B-E!

A stroke jelentése a köznyelvben szélütés, illetve agyvérzés. Az agyi érkatasztrófa alattomosan, csapásként érkezik, és súlyos következményekkel járhat: 10 szélütésen átesett beteg közül 9 soha nem lesz képes többet úgy élni, mint azelőtt.

 

A következő levél e-mailben érkezett. „Egy kerti partin a barátnőm kissé megingott, elejtette a tányérját, aztán mindenkit megnyugtatott, hogy jól van. A többiek orvost akartak hívni, de ő azt állította, hogy csak az új cipője miatt csúszott meg. Felsegítették, kapott egy másik tányér ételt és bár egy kissé gyengének tűnt, tovább szórakozott. Később a férje elmondta, hogy a feleségét egy újabb rosszullét után kórházba vitte, ahol elhunyt. Már a partin kisebb stroke-ja volt. Ha felismertük volna a stroke jeleit, és azonnal mentőt hívunk, talán ma is velünk lehetne. Akik nem halnak meg, gyakran reménytelen, tehetetlen helyzetbe kerülnek.

Egy neurológus azt állítja, ha a stroke áldozatát 3 órán belül elkezdheti kezelni, teljesen visszafordítható az állapot. De a beteg súlyos agykárosodást szenvedhet, ha a környezete nem ismeri fel a stroke jeleit.

Elmondta, hogyan ismerhetjük fel, hogy baj van.

Ne feledje a 3 betűt: MBE, és a következő 3 egyszerű kérést!

1. M: Kérje meg az illetőt, hogy MOSOLYOGJON.

2. B: Kérje meg, hogy BESZÉLJEN, mondjon egy egyszerű mondatot összefüggően, például: Szép napunk van.

3. E: Kérje meg, hogy EMELJE FEL mindkét karját.

Ha az illetőnek a három kérés teljesítésének bármelyikével nehézsége van, azonnal hívni kell a mentőket és elmondani a tüneteket. Van még egy jel: kérje meg, hogy ÖLTSE KI A NYELVÉT. Ha a nyelve kicsavarodik, illetve egyik vagy másik oldalra húzódik, ez is a stroke jele lehet."

Érdekelt, hogy mi a véleménye erről az interneten keringő levélről dr. Harcos Péter neurológusnak. Hasznos, ha közzétesszük ezt a szöveget, vagy tele van féligazságokkal?

- A leírt esemény egy átmeneti vagy csak csekély károsodást okozó agyi keringészavar lehetett, ami azonnali kórházi felvételt igényelt volna. Így nagy valószínűséggel a rossz vagy a legrosszabb következményt elkerülhette volna a beteg - mondja dr. Harcos Péter. - A beteg állapotának egyszerű megítélésére ajánlott módszer jól érthető és eredményes, mert már egy tünet megléte esetén is több mint 70 százalék a stroke valószínűsége. A 3 órán belüli vérrögoldásra (thrombolysis) csak a betegek egy része alkalmas, azok, akik a kezelés feltételeként előírt szigorú beválasztási feltételeknek megfelelnek, és nincs egy sem az egyébként nem kisszámú kizáró kritériumok közül. A 3 órán belül annál nagyobb a sikeres kezelés esélye, minél rövidebb időn belül kapja meg a beteg az intravénás vérrögoldó gyógyszert, tehát akik a tünetek kialakulása után 1 órával már kaphatják, lényegesen nagyobb mértékben javulnak, mint például a csak 2 óra múlva kezeltek. Ebből a rövid időtartamból következik, hogy akkor van esély a kezelésre, ha a beteg vagy a környezete azonnal hívja a mentőszolgálatot a stroke tüneteinek jelentkezésekor. Ilyen esetben az ügyeleti szolgálat vagy a háziorvos kihívása szinte biztosan behozhatatlan időveszteséggel jár. Tehát a laikusok felkészítése az egyik legfontosabb fegyver a stroke ellen.

Kolimár Éva