Férfiegészség

Érthetetlen szemérmesség övezi a kiválasztás és a szaporodás szerveit, különösen, ha a férfiak egészségét veszélyeztető problémáról van szó. Sokan úgy gondolják, a talpig férfi tűr, és nem szaladgál orvoshoz csip-csup fájdalmakkal, és pláne nem, ha semmi baja. Szerencsére, egyre többen megértik, hogy az évenkénti prosztataszűrés életmentő lehet.

Idén szeptemberben ötödik alkalommal szervezte meg a Magyar Urológusok Társasága a Prosztata Napokat. A nagy érdeklődésnek köszönhetően „Prosztata Hétté" bővült rendezvénysorozat keretében 13 megyeszékhely központi kórházában fogadták az urológusok a szűrésre jelentkezőket. A vizsgálatok között a PSA (Prosztata Specifikus Antigén) mérésé volt a főszerep. A Prosztata Specifikus Antigénnek a vérben jelen lévő mennyiségéből a szakorvosok - a tapintásos vizsgálat eredményeivel összevetve - következtetni tudnak a dülmirigy rosszindulatú elváltozására. Gyanú esetén szövettani vizsgálatra (biopszia) kerül sor, ennek alapján állítja fel az orvos a diagnózist.

A teljes gyógyulás esélye

Ha a prosztatarákot korai stádiumában diagnosztizálják, a legtöbb esetben teljes gyógyulás érhető el. A prosztataszűrés 20 százalékkal csökkenti a halálesetek számát - ezt igazolja a 19 éven át 162 ezer, 55-69 év közötti, európai férfi bevonásával elvégzett vizsgálat eredménye is. A kutatások megerősítették azt is, hogy a diagnosztizált rákos megbetegedések 30 százaléka nem agresszív jellegű, lassan növekvő daganatot jelent. Ezért nem kell azonnal műtétre gondolni, az ajánlott új módszer, az úgynevezett aktív felügyelet fontos eszköze lehet a terápia hatékony megtervezésének.

Érdemes eloszlatni a tévhiteket: a prosztata a hólyag alatt elhelyezkedő, mirigyes szerv, amelynek váladéka - az ondóval együtt - a spermiumok célba jutását segíti, így fontos szerepet játszik a gyermeknemzésben. Szelepként is szolgál, hogy a vizelet és az ondó egyszerre ne távozhasson. De a dülmirigyen végzett műtét nem szükségszerűen befolyásolja a potenciát!

A magyar urológus társadalom felvilágosító munkája az elmúlt években meghozta az eredményét, hiszen a prosztatabetegségek által leginkább veszélyeztetett, 45 fölötti korosztályból már sokan várják, keresik a prosztatanapi programokat, szűrési lehetőségeket. Ilyen alkalmakkor a legsúlyosabb kór mellett szó eshet a fiatalabb korosztályban is egyre gyakrabban előforduló prosztatagyulladásról, illetve a kismedencei fájdalom szindrómáról.

Jóindulatú megnagyobbodás

A prosztata harmincéves kor fölött a legtöbb férfiban növekedésnek indul, sok esetben kialakul a prosztata jóindulatú megnagyobbodása (benignus prosztata hiperplázia, BPH). Ez azonban még idősebb korban sem mindenkinél okoz panaszokat. Jó tudni, hogy a prosztatamegnagyobbodásnak a sürgető vizelési ingerérzet miatt az életminőséget jelentősen rontó és gyakran depresszióhoz, ezen keresztül pedig szexuális problémákhoz vezető, pszichés következményei lehetnek. Ezeknél is súlyosabb és nehezebben kezelhető szövődmények jelentkezhetnek, mint a vizeletelakadás, a túlcsepegés vagy a hólyagban a vizelet pangása következtében kialakult gyulladások.

A dülmirigy jóindulatú elváltozásai gyógyszeresen jól kezelhetőek. Érdemes tehát a férfiaknak - már enyhébb vizelési panaszok esetén is - urológiai vizsgálaton részt venni, mert a szövődmények kezelése sokkal gyötrelmesebb folyamat, mint ha időben orvoshoz fordultak volna!

Fiatalokat is érinthet

Érdemes a fiatalabb férfiak figyelmét felhívni arra, hogy a dülmirigy problémái nem csak idősebb korban jelentkezhetnek. Életkortól függetlenül bármelyik férfinél bekövetkezhet a prosztata bakteriális fertőzése. Ez szintén olyan kór, amely gyógyszeresen gyorsan orvosolható, megfelelő kezeléssel teljes gyógyulás érhető el. Ellenkező esetben súlyos és maradandó szövődmények lehetnek az elhanyagolt fertőzés következményei.

Egyre gyakrabban jelentkező panasz a kismedencei fájdalom szindróma, amely kisugárzó fájdalomként jelentkezik, és a közérzetet, a teljesítőképességet rontó, a szexuális életet zavaró problémákat okoz. A betegség pontos oka nem ismert, de a kutatók rendszerbe foglalták azokat a tényezőket, amelyek kialakíthatják: fertőzés során kialakuló húgycsőgyulladás; a stressz vagy más hatás következtében kialakult fokozott izomtónus miatt megnövekedhet a nyomás a prosztatán keresztül haladó húgycsőben, ami a vizelet visszafolyását idézheti elő, az pedig a prosztata járataiba kerülve gyulladást eredményez; nehéz tárgyak emelése telt húgyhólyag mellett; a dülmirigy szöveteit irritáló erős testmozgás: egyes foglalkozások, amelyek vibrációnak teszik ki a testet: például buszvezetők, nehézgép-kezelők számíthatnak erre a kockázatra.

Ezzel a tünetcsoporttal kapcsolatban az urológiai vizsgálat fontossága mellett fel kell hívni a figyelmet a helyesen megválasztott testmozgásra, a megfelelő munkakörülményekre, az egészségesebb táplálkozásra, hiszen ezek a tünetek a legtöbb esetben az életforma következményei. Jó tudni, hogy a prosztata egészsége a megfelelő életmóddal megőrizhető!                   

Szelíd gyógymódok

A gyakori, sürgető vizelési inger, a nem megfelelően kiüríthető hólyag, a fájdalmas vizelés és egyéb, a prosztata gyulladása vagy jóindulatú megnagyobbodása miatt jelentkező panaszok kezelésére elsőként a növényekből készült gyógyszereket, illetve a homeopátiás készítményeket szokták ajánlani. Ezek a gyógyszertárban, többnyire vény nélkül kapható készítmények rendszerint kettős hatással rendelkeznek: mérséklik a gyulladást, és csökkentik a prosztata térfogatát is. A választott készítményt folyamatosan kell szedni, és számítani kell arra, hogy jótékony hatása nem azonnal jelentkezik. Súlyosabb esetben az orvos receptköteles gyógyszert rendel a betegnek.

Kolimár Éva