Érvédő program

A Magyar Hypertonia Társaság az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. támogatásával létrehozott EReink Védelmében (ÉRV) Program célja a tünetmentes perifériás érbetegek felderítése, ezáltal a kiemelkedően magas szív- és érrendszeri halálozási arány csökkentése.

A szándék mellett az érbetegség kockázatszűrésének egyszerű módja is a szakértők rendelkezésére állt: a boka/kar index, vagyis a bokán és karon mért vérnyomás hányadosa kifejezi az érszűkület rizikóját. Így indult meg 2007-ben az ÉRV Program. Célja, hogy a tünetmentes perifériás érbetegek felderítésével és kezelésével hatékonyan csökkentse a magyarországi szív- és érrendszeri halálozást, másrészt információkat gyűjtsön az érszűkületes betegek megfelelő gondozásáról, illetve az azzal járó előnyökről.

A perifériás érbetegség, más néven érszűkület, az általános érelmeszesedés egyik megjelenési formája. A betegség rendszerint az alsó végtag verőereiben lép fel. Felismerését nehezíti, hogy az elváltozás sokáig tünetmentes maradhat. A romló alsóvégtagi keringést jelző tipikus panasz: járáskor a vádliban vagy a combban fellépő görcs, fáradtság-, nehézségérzet, fájdalom, ami pihenéskor rövid idő alatt megszűnik. Ilyenkor azonban az erek károsodása már szinte biztosan megindult.

A kezdeti eredmények alapján a Magyar Hypertonia Társaság, valamint a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság együttműködésében, az Egis Gyógyszergyár támogatásával létrejött az ÉRV Regiszter program, amely a háziorvosok közreműködésével a rizikócsoportba tartozó perifériás érbetegek kiszűrését, gondozásba vételét és a kezelés hatékonyságának nyomon követését tűzte ki célul. 2010 szeptemberére az ÉRV Regiszter programhoz 35 000 páciens csatlakozott. Országszerte már több mint 200 háziorvosi praxisban lehet a Regiszter Programba bekerülni.

Az eddigi eredmények bíztatóak. A tünetmentesen kiszűrt, fájdalommal még nem járó érszűkület kezelésével az állapotromlás megelőzhető, így csökkenhet a szív- és érrendszeri halálozás mértéke. Az 5 évesre tervezett ÉRV Program komoly nemzetközi szakmai sikere, hogy idén szeptemberben a Nemzetközi Angiológiai Unió Európai Kongresszusán a hivatalos program részeként, szóbeli előadás keretében mutathatták be a vizsgálati eredményeket.

 

A perifériás érbetegségről

Magyarországon az érszűkület mintegy 400 ezer embert érint. Fokozottan veszélyeztetett, aki dohányzik, magas a koleszterinszintje, cukor- vagy magasvérnyomás-betegségben szenved, és nagyobb a kockázat, ha a családban gyakran fordul elő érbetegség. Az érszűkület több szempontból is veszélyes. A láb keringésének romlása akadályozhatja a mindennapi tevékenységet, késői felismerése a végtag amputációjához is vezethet. Az érszűkületes betegnek kétszer nagyobb az esélye a szívinfarktus vagy szélütés bekövetkezésére, felismerés és kezelés nélkül a betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal. A korai diagnózis azonban segíthet a kockázat csökkentésében. Az életmód tudatos megváltoztatásával: egészséges étrenddel, rendszeres mozgással, kényelmes lábbeli viselésével, a dohányzás mellőzésével, továbbá a vérnyomás, vércukor- és koleszterinszint karbantartásával a súlyos szövődmények megelőzhetők.

 

Kolimár Éva