Egy ősrégi népbetegség: az aranyér

Az aranyérbetegséget, noha évszázadok óta ismerik, ma kifejezetten civilizációs betegségként tartják számon: a fejlett országokban a 40 év feletti lakosság 50-80 százalékát érinti. Az aranyér sokáig tünetmentes maradhat, azonban a nyári meleg, az erős verejtékezés, a sok fürdőzés, a nyaralás során az otthonitól eltérő higiéniai viszonyok, a megváltozott étkezési, székelési szokások kiválthatják az aranyeres tüneteket.

Aranyérnek a végbélnyílás közvetlen környezetében lévő visszértágulatot nevezzük. Attól függően, hogy az érintett visszérszakaszok a végbélnyílás záróizmának a végbél felőli vagy a külső oldalán helyezkednek el, megkülönböztetünk belső és külső aranyeret. A belső aranyeres csomók esetenként - a külsőkhöz hasonlóan - kiboltosodnak és tapinthatókká válnak. Egyébként a betegség onnan kapta
a nevét, hogy a begyulladt, fájdalmas visszértágulatok hirtelen kivérzése megkönnyebbülést hozott, ezért a néphiedelem szerint az ilyen ér „aranyat" ér.

Hátrány az ülőmunka

Az aranyér kialakulásának számos oka lehet. Mint azt dr. László Szabolcs sebész szakorvos, proktológus elmondta, a betegségnek elsősorban genetikai oka van; aki például hajlamos a visszerességre, annak nagy valószínűséggel aranyere is lesz. Emellett a szintén örökölhető kötőszöveti gyengeség, a hosszú ideig tartó állás vagy ülés (a betegség igen gyakori a sofőrök, kerékpározók között), a székrekedés, az elhízás, a terhesség, a helytelen, rostszegény táplálkozás, a testmozgás hiánya mind-mind hozzájárulhat az aranyér kialakulásához. A terhesség alatti aranyér a szülés után az esetek döntő többségében nyomtalanul elmúlik. Sajnos más esetben a kialakult aranyér vissza nem fordítható, és ha kezelését elhanyagoljuk, az előbb-utóbb súlyos szövődményeket okoz.

A betegség tünetei között kezdetekben a diszkomfortérzés, a viszketés a jellemző, súlyosbodásával fájdalom, vérzés, váladékozás, kitüremkedés jelentkezik. Az általában csekély mennyiségű vérzés nem jár fájdalommal, ellenben a begyulladt aranyér igen erős fájdalmat okozhat, főleg székeléskor. Érthető, hogy szemérmességből sokaknak kínos az aranyeres panaszokról beszámolni, a fájdalmas területet megmutatni, pedig a korai felismerés lehetővé teszi a kíméletes, ambuláns gyógyítást, míg a késői orvoshoz forduláskor rendszerint már csak a műtét jelent végleges megoldást.

Ha már kialakult

A szakember szerint a már kialakult aranyér súlyosbodása életmódváltozással megelőzhető. Fontos a székletrendezés, ami rostban dús táplálkozást, napi 2-3 liter folyadék fogyasztását jelenti.

- A sok folyadék a végbélnyálkahártya egészségének megőrzése szempontjából is rendkívüli jelentőségű - hangsúlyozza dr. László Szabolcs.

A legfontosabb a végbél környékének rendszeres tisztán tartása, ami tiszta vízzel való mosakodást jelent. A különféle törlőkendők ugyanis irritációt okozhatnak, így ezek alkalmazása nem ajánlott.

- A műtét a legvégső esetben jelent megoldást. Ezt megelőzően a gyógyszeres kúpok vagy az úgynevezett gumigyűrűs kezelés (amikor a nyálkahártyacsomó tövére ráhúzunk egy gumigyűrűt, ennek következtében elhal a nyálkahártya, és leesik az aranyeres csomó) hosszú távon tünetmentessé tehetik az aranyérbetegséget - vázolja a kezelési lehetőségeket a proktológus szakorvos.

Otthoni praktikák

Ha teljes gyógyulást nem is ígérnek, a mindennapi életvitelt panaszmentessé tehetik a különféle házi praktikák. A rostban dús táplálékok (búzakorpa, zabkorpa, müzli, zöldségek, gyümölcsök) mellett a hagyma fogyasztása is ajánlott, ugyanis nemcsak rostban, hanem a vénafalakat erősítő flavonoidokban is gazdag. Az érösszehúzó hatású gyógynövények (fekete nadálytő, vadgesztenye, csodamogyoró) kivonatát tartalmazó kenőcsök is csökkenthetik az aranyeres tüneteket. A varázsdiókrém amellett, hogy csökkenti a gyulladást, vérzéscsillapító és hámosodást elősegítő hatással is bír. A gyulladt aranyér okozta panaszokat kamillás ülőfürdővel csillapíthatjuk, jó hatású a vadgesztenye, a körömvirág, a cickafark, az útifű, valamint a pásztortáska leveléből készült főzet is. A fájdalmas aranyérre székelés után alkalmazhatjuk az orbáncfűből készült kenőcsöt. A fekete bodza virágából készített borogatás nyugtatja a megduzzadt vénákat, így szintén csökkenti az aranyeres fájdalmat, akárcsak az E-vitaminos végbélkúp. Az aranyér kezelésére való kenőcsök némelyike olyan kombinált készítmény, mely érzéstelenítő, érösszehúzó és fertőtlenítő hatóanyagot egyaránt tartalmaz, így egyidejűleg csökkentik a gyulladást, a fájdalmat és a vérzést.

Vajda Angéla