Cukorbetegen is egészségesen

November 14-e a Diabétesz Világnapja. Az esemény kapcsán a cukorbetegek és orvosaik közösen hívják fel a figyelmet arra, hogy megfelelő odafigyeléssel és modern gyógyszerekkel a cukorbetegek is teljes életet élhetnek.

A cukorbetegség (diabétesz) terjedése egyre nagyobb méreteket ölt a magyar felnőtt lakosság körében. A betegség felismerése, különösen a 2-es típusú kórformában, gyakran késik. Minél később fedezik fel a cukorbetegséget, annál nagyobb a keringési problémák, a késői kis- és nagy-érszövődmények kockázata. A korán diagnosztizált szénhidrát-anyagcserezavar viszont hatékony terápiával jól karbantartható, a beteg életminősége megőrizhető. A kezelés három pillére a gyógyszer (tabletta vagy inzulin), a diéta és a mozgás. A komplex terápia célja, hogy a beteg vércukorszintjét normális szinten tartsák, és a szövődményeket megelőzzék.

Magyarországon több mint félmillió cukorbeteget regisztráltak, és a szakértők körülbelül ugyanennyire teszik azok számát, akik még nem tudnak betegségükről. Jelenleg körülbelül 120 000 magyarországi cukorbeteg kap inzulint. A kezeléssel kapcsolatban a betegek egyik leggyakoribb panasza, hogy a hagyományos inzulinokkal hullámvasút-szerűen, olykor veszélyesen ingadozik a vércukorszintjük, és gyakran tapasztalnak testsúly-növekedést. Az inzulin meghatározza a napi ritmusukat: akkor esznek, amikor elő van írva és akkor is enniük kell, ha nem éhesek. A korszerű inzulinok megoldást jelenthetnek ezekre a problémákra: a modern készítmények hatása egyenletesebb, lényegesen kevesebb a túl alacsony vagy túl magas vércukorszint által okozott rosszullétek száma és testsúlynövekedés is ritkábban fordul elő. A korszerű terápiás lehetőségekről érdeklődjön kezelőorvosánál!

Érdemes nagyobb hangsúlyt helyezni a megelőzésre, ezt pedig gyermekkorban kell elkezdeni. Az Országos Élelmezés-és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) 2010. évi felmérése szerint hazánkban már a 7 éves gyermekek közül minden ötödik fiú és minden negyedik lány túlsúlyos vagy elhízott. Ennek komoly veszélye, hogy a kövér gyermekekből jelentős százalékban kövér felnőttek lesznek. Már gyermekkorban egyre gyakrabban jelentkeznek az elhízás szövődményei, mint a cukorbetegség, magas vérnyomás, zsíranyagcsere zavarok, mozgásszervi problémák. Az elhízás megelőzésének és kezelésének két alappillére az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás.

Kolimár Éva