Bársonyos bababőr

A puha, selymes bababőr érintése, simogatása semmihez sem fogható, varázslatos érzés. Ápolása, hamvasságának megőrzése sok törődést, gondosságot igényel. Bár a babák érzékeny bőre igényli az ápolást, nem azzal teszünk jót, ha naponta illatos, habos vízben fürdetjük őket, és különböző krémekkel, testápolókkal kenegetjük kicsinyünket.

A csecsemők bőre még nem fejlődött ki teljesen; jóval vékonyabb, mint a felnőttekké. Szarurétege áteresztőbb, védelmező savköpenye csak lassan épül fel, a faggyútermelése minimális, és a bőr testhőmérsékletének szabályozása sem működik még jól. Mindezek sokkal érzékenyebbé teszik a babák bőrét, és a külső hatásokra reagálva sok csecsemőnél újra és újra kipirosodik vagy rendszeresen kiszárad, illetve pikkelyessé válik.

A csecsemőket - főleg a születést követő hetekben - nem kell feltétlenül naponta fürdetni (ezt a véleményt jó néhány gyermekorvos vallja), mert a víz a bőr felső rétegéből természetes nedvességmegkötő anyagokat von el. Emellett a fürdetők, szappanok nagyon gyorsan kiszárítják az érzékeny, vékony bababőrt, s így az még védtelenebbé válik a krémekben lévő vegyi anyagokkal szemben. A bőr kiszáradását megakadályozhatjuk, ha evőkanálnyi babaolajat, olívaolajat öntünk a fürdővízhez; levendulás babaolajjal pedig az elalvást is könnyebbé tehetjük. Érdemes a popsi bőréről és a hajlatokból, a hurkácskák közül fürdetés előtt olajos-vizes vattával eltávolítani a szennyeződéseket. A szertartásnak is beillő pancsolást követően mindig alaposan töröljük szárazra a kisbaba bőrét.

Fürdetés után, ha indokoltnak tartjuk, bekenhetjük testápolóval, babaolajjal vagy babakrémmel, természetesen az érzékeny bőrre kifejlesztett, legfinomabb, lehetőleg illat-, tartósítószer- és paraffinolaj-mentes kozmetikumokat használjuk. A jól megválasztott babaápolók, a natúrkozmetikumok kevésbé irritálják a bőrt, míg az illatosított testápolók elnyomják a természetes illatot, ami fontos kötődés mind az anya, mind a gyermek számára. A babáknak szánt ápolószerek a mama bőrét is megszépíthetik.

A baba bőrét az időjárás viszontagságaitól is óvni kell: télen, a hideg, szeles időben speciális, nem felszívódó, növényi viaszokat tartalmazó védőkrémet használjunk a kisgyermek arcára és kezére. Nyáron az erős napsütéstől fizikai fényszűrőket tartalmazó készítményekkel óvjuk a bababőrt.

A popsi ápolása különös gondot igényel. Az egyik leggyakoribb bőrprobléma a pelenkakiütés vagy pelenkadermatitis, amely a pelenkával fedett bőr gyulladását jelenti. A piros popsit a pelenka fajtája is okozhatja, kivétel ez alól az ökopelenka. A pirosodás, gyulladás megszüntetésének legkézenfekvőbb módja a gyakoribb pelenkacsere és a bőr szellőztetése. A kipirosodott babapopsit olajos vattakoronggal vagy langyos vizes lemosással tisztítsuk meg. A diófalevél-főzettel való áttörlés is jó hatású. A cink-oxidos, gyulladáscsökkentő popsikrémek általában megfelelő védelmet nyújtanak a pelenkakiütés megelőzésére, illetve kezelésére.

A csöppségek bőrének tisztán tartása, ápolása elengedhetetlen, de a túlzásoktól tartózkodni kell. A bababőr úgy szép, ahogy van, felesleges nap mint nap kitenni a testápoló szerek hatásának. Inkább óvjuk a kiszáradástól, kipirosodástól; mind a baba, mind a mama számára jótékony hatású babamasszázzsal erősítsük a kicsi természetes védekezőképességét, mintsem időnap előtt hozzászoktassuk a kozmetikumokhoz, hiszen ezzel csak megzavarjuk a bőr természetes működését.

Vajda Angéla