Az edző és a társak szerepe

Kis unokám 3 éve judózik, és azt mondják, tehetséges. Ön személyi edzőként edz külön judósokat? Hány éves kortól lehet Önhöz járni? Tud segíteni nekünk abban, hogy mennyire tehetséges az unokám?

Nagyon jó döntés volt Önöktől, hogy támogatták unokájukat, amikor judózni kezdett. Három év nagy idő, amit az ifjú judoka a tatamin már eltöltött. Tehetségét megítélni ily módon nem tudom, de bizonyíthatják mindezt eredményei, illetve az, hogy hogyan szerepelt a különböző övszerző vizsgákon. Minden bizonnyal szerető, jól felkészült mestere van.

Nálunk, a Veresegyházi Küzdősport Egyesületben a legkisebb judoka alig négy éves. Van külön ovis csoport, ahol játékos formában tanulják meg a gyerekek a judo alapjait. Személyi edzőként edzek judósokat, de ők már idősebbek. Véleményem szerint nem szerencsés, ha a gyermekkel ifjú korban személyi edző foglalkozik. A csapat, a közösség, az együvé tartozás rendkívül fontosak. Arról nem is beszélve a judo partnerigényes sportág. Életkorban, súlyban, tudásban a közel egyszintű judósok „egymás hátán másznak fel". Rendkívül nagy az edző szerepe, de a társak egymásra gyakorolt hatása is nagyon fontos. Ami lényeges, hogy unokája mennyit fejlődött korábbi önmagához képest? Mennyit erősödött, hogyan változott az eltelt idő alatt a figyelem koncentrációja, miként alakult a koordináció fejlődése, a győzelem és kudarc sportszerű elviselése, speciális ügyessége.

Ilyés Gyula VI. dan judomester, személyi edző