A tavasz hírnöke: a pitypang

Tél vége felé már annyira vágyunk a friss, zsenge zöldségekre, hogy alig várjuk, mikor bújik ki valami ehető növény a földből. Korán kihajt a pitypang. Sokan a gyepet elcsúfító gyomnak tartják, mert elfeledtük, hogy egykor sokkal jobban megbecsülték. Pedig a növény a levelétől a gyökeréig gyógyhatású anyagokat tartalmaz.

A népi gyógyászatban gyermekláncfű, pongyolapitypang néven is ismerik. Egész Európában általánosan elterjedt, fészkes virágzatú növény. Réteken, nedvesebb mezőkön, árokpartokon nálunk is mindenütt megtalálható.

Levele, szára, gyökere

Tavasszal a legelső, frissen kihajtó gyógynövények egyike a pitypang, amellyel megkezdhetjük a szervezet méregtelenítését. Az egész növényt behálózzák a tejedények és a tejcsövek. Sérülés hatására minden részéből sárgásfehér tejnedv szivárog, melyben viasz-szerű anyagokon kívül kaucsuk is található.

Zsenge leveit salátába keverve, nyersen fogyaszthatjuk, de főzelék vagy gyógytea is készülhet belőle. B2- és C-vitaminban gazdag. Megtisztított, feldarabolt gyökeréből ugyancsak főzelék készülhet, a virágbimbó-kezdeményeket zöldségként használhatjuk, íze a kelbimbóra emlékeztet.

Mivel a növény keserűanyagot tartalmaz, sokan idegenkednek tőle, pedig a francia ínyencek éppen ezért kedvelik. Mivel keserűanyag-tartalma az év folyamán változik, virágzás idején a legmagasabb, ezért az élénksárga virágzat kibomlása előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. A gyermekláncfűből készült táplálék-kiegészítők álta­lában vagy a növény édes gyökértörzsét és karógyökerét tartalmazzák, vagy a leveleit, habár az egész növény, virágzatával együtt értékes és gyógyhatású. Gyökere megpörkölve feketekávé-pótló.

Jótékony hatások

A pitypangot már az ókorban is használták gyomor- és bélbetegségek kúrálására, levele, gyökere jó étvágyjavító és emésztést elősegítő. Magas kálium- és savanyú triterpénszaponin-tartalmának köszönhetően vizelethajtónak is alkalmazható. A népi gyógyászatban igen elterjedt, több étvágyjavító és vizelethajtó teakeverék állandó összetevője, emellett erősítő, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő, vértisztító, májbajokat, anyagcsere-zavarokat gyógyító hatású. A növény számos olyan betegség kezelésére alkal­mas, amikor a szervezetből különféle méreganyagokat kell eltávolítani.

A friss szárak jótékony hatásúak epekövesség esetén, köszvény és reuma esetén is segítenek, sárgaság és lépbántalom ellen szintén eredményesen alkalmazhatók. Ha az ember a friss szárral 3-4 hetes kúrát végez, elmulaszthatja a nyirokcso­mó duzzanatokat. A szárat virágostul megmossuk meg, eltávolítjuk a virágfejet és a szárat lassan szétrágjuk. Kezdetben egy kicsit keserűnek érezzük, de ropogós, és olyan ízű, mint az endívia saláta. Az állandóan betegeskedő embereknek, akik levertnek és fáradtnak érzik magukat, javasolt kéthetes kúrát tartaniuk a gyermekláncfű szárával.

Helye a konyhában

Nyugat-Európában a választékot bővítő főzeléknövényként fogyasztják a pitypangot. Levelét gyakran halványítják, így kevésbé intenzív az íze. A pitypangra jellemző, enyhén kesernyés ízt másként is csökkenthetjük: feldolgozás előtt a leveleket érdemes 2 óra hosszat vízben áztatni, majd leszűrni. Könnyebben megbarátkozunk a pitypang emésztést serkentő, kesernyés ízével, ha egy kedvelt salátába keverjük. A zsenge leveleket finomra összeaprítva burgonyasalátához vagy püréhez adhatjuk, de érdemes megkóstolni fokhagymás, snidlinges túrókrémbe keverve, pirítósra halmozva is. A levélrózsák védelmében lévő virágbimbó-­kezdeményeket sós-ecetes vízben eltéve, kapribogyó pótlására használhatjuk, vagy néhány percig lobogva forró vízben előfőzzük, leszűrjük, majd fokhagymás olajon megpárolva köretként tálaljuk. Főtt tojás mellé fogyasztjuk.

Kolimár Éva