A nyugalom növénye: a citromfű

A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegség orvoslására használja: idegesség, álmatlanság, rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe-, máj- vagy szívpanaszoknál, menstruáció alatt, megfázásnál is segíthet. Gyógyhatását tudományos kutatások igazolják, illóolaja baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású.

A citromfű Kis-Ázsiában, Közép- és Dél-Európában, valamint a Földközi-tenger környékén honos. Benedek-rendi szerzetesek hozták az Alpokon át Nyugat-Európába, és megbecsült gyógynövényként gondozták a kolostorkertekben. A karmelita apácák híres cseppjeinek egyik fő alkotórésze ugyancsak a citromfű, más néven melissza.

A tudomány is elismeri a citromfű erényeit, nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító, szélhajtó, izzasztó hatása bizonyított. Alkalmazható idegrendszeri alapú alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság ellen, továbbá reuma kezelésére szolgáló bedörzsölők és nyugtató teakeverékek, gyógyhatású készítmények alkotórészeként. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely hasznos lehet ajakherpesz (Herpes simplex) esetén.

A szelíd, „elnyújtott hatású" gyógynövény nem befolyásolja az akaratot és a tudatállapotot, ezért hosszú időn keresztül alkalmazható, és gyermekeknek is adható. Túlhajszoltságból adódó, idegi eredetű alvászavarok estén esténként, de akár reggel is, kortyoljuk el egy-egy csésze langyos, mézzel édesített citromfű-teát. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodt és kiegyensúlyozott lesz. Az illatos tea a diákoknak is segíthet, hiszen oldja a vizsgadrukkot. Különböző teakeverékek alkotórészeként a citromfű kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetén.
A szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés jellegzetes tünetei a stresszel teli életmódnak. Ebben az esetben a citromfű illóolajából készíthetünk masszázsolajat mellkasunkra, vagy egész testünkre. A teához hasonlóan lelkiállapotunkra hat pozitívan, ha aromalámpában 4-5 cseppjét párologtatjuk. Fürdőként is hatásos, a nyugtalan kisgyermeket lecsendesíti, megkönnyíti az elalvást.

 

Hogyan alkalmazzuk?
Tea: 1 csésze forró vízbe tegyünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ideges állapotban, depresszió esetén kúraszerűen, naponta 3 csészével igyuk 4-6 héten át.

Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk 10-20 perces fürdőt.

Tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával. Herpesz esetén külsőleg alkalmazható.

Illóolaj: Övsömörre, feszültségoldásra egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és ezzel masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet.

Frissen szedett leveleit fűszerként saláták, halak, szárnyasok, sütemények ízesítésére használhatjuk.

Kolimár Éva