A látni vágyó Napba nem tekint

Öltöztet, stílust ad. Divatos kiegészítője tavaszi-nyári ruhatárunknak, nem utolsósorban pedig a káros UV-sugaraktól is megvéd a napszemüveg – mármint ha megfelelő darabot választunk. Tanácsok, ötletek szemünk védelméhez.

Ultraviola (rövidítve UV) fénynek a látható fénynél rövidebb, de a röntgensugárzásnál hosszabb hullámhosszú elektromágneses sugárzást nevezzük. Hullámhossztartománya 200-400 nanométer.  A 400-315 nm-es sávban UV-A (más néven hosszúhullámú), 315-280 nm között UV-B (középhullámú) sugárzásról beszélünk.

Tények

A Földet érő UV-sugárzás nagy részét elnyeli az ózonpajzs. Sajnálatos tény ugyanakkor, hogy a környezetszennyezés következtében bolygónk e természetes védőpajzsa egyre vékonyabb, és egyes számítások szerint 1 százaléknyi csökkenése az UV-mennyiség 2 százalékos növekedését okozza.

Márpedig az ultraibolya sugarak kedvezőtlen élettani hatásai közismertek. Hogy most csak a szemünknek okozott ártalmakkal foglalkozzunk: a szaruhártya normál körülmények között kiszűri ugyan a káros sugarakat, de például a vízről visszaverődő fény magas UV-szintje komoly fájdalommal járó gyulladást okozhat. A tartós UV-hatásnak kitett kötőhártya megvastagodik, felületén húsos góc alakul ki (ennek kezelése sebészeti úton történhet). Bizonyított továbbá, hogy - főként az UV-B - felelős lehet az úgynevezett katarakta (szürkehályog) megjelenéséért a szemlencsén. A szem ideghártyáját érő napfény pedig makula degenerációt okozhat. Utóbbi betegség lényege, hogy a sugárzás olyan folyamatot indít el, amely miatt erősen oxidáló anyagok (szabadgyökök) keletkeznek. A szabadgyökök károsítják a retinát, és visszafordíthatatlan látásromlást, a legrosszabb esetben vakságot okozhatnak.

Mindebből nem az következik, hogy meg kellene tagadni magunktól a napfürdőzés örömeit. A szakemberek egyetértenek abban, hogy például a szürkehályog vagy a makula degeneráció ellen (is) az egyik leghatékonyabb védekezés, ha már egészen fiatal kortól UV-szűrő szemüveget hordunk - különösen nyaranta.

Lencsék

És hogy miként győződhetünk meg róla, hogy megvásárolni kívánt (vagy éppen már meglévő) napszemüvegünk megfelelő védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen? Minden komoly optikai üzletben rendelkezésre áll egy úgynevezett multifunkciós anti-UV-detektor, mondja dr. Erdész Zsuzsanna szemész szakorvos.

- A berendezés segítségével számszerűen ki lehet mutatni, milyen sugárzástartományt szűrnek ki a lencsék - magyarázza a szakember. - Ha 315 nanométerig véd az adott lencse, akkor az UV-B sugárzás ellen megfelelő, a 315-400 nanométeres érték pedig azt jelenti, hogy a szemüveg az UV-B és az UV-A sugarak kivédésére is alkalmas.

Az UV-védelemről azoknak sem kell lemondaniuk, akik dioptriás szemüveget viselnek. Az üveglencse elméletileg véd az ultraibolya sugárzás ellen, ahogy például az ablaküvegen keresztül sem tudunk lebarnulni - mondja a szakorvos. - A fényre sötétedő lencsék is nyújtanak bizonyos plusz védelmet, a műanyag változatokat pedig különleges bevonattal lehet ellátni. Boltja és gyártója válogatja az UV-bevonat árát, átlagosan 5 ezer forint többletköltséget jelent, de a legtöbb gyártó eleve védőréteggel ellátott terméket kínál. Fontos tudni, hogy a bevonatot utólag nem lehet felvinni, ezért igényünket a szemüveg megrendelésekor kell jelezni.

Belsőleg

A sugárzás hatására keletkező szabadgyökök látáskárosító hatásáról már esett szó: jó hír viszont, hogy szervezetünk egyes mechanizmusai küzdenek ezek ellen. A szabadgyökök ellen védekező rendszer elemei például a szem sárgafolt néven ismert részén nagy koncentrációban megtalálható, lutein és zeaxantin nevű karotinoidok. Ezek sárga színüknek köszönhetően segítenek megszűrni az ártalmas sugarakat, egyfajta belső napszemüvegként szolgálnak. Az oxidáló vegyületek semlegesítéséért bizonyos vitaminok is sokat tesznek, mint az antioxidáns hatású C- és E-vitamin.

Normális körülmények között a fenti anyagok ételeinkkel kerülnek szervezetünkbe. Luteint tartalmaz például többek között a spenót, a kelkáposzta, a fehérrépa, a brokkoli, a cukkíni, a kukorica és a zöldborsó. Ugyanakkor az emésztőrendszer egyes problémái, esetleg az egyoldalú táplálkozás miatt szükséges lehet a mesterséges pótlás - erre már többféle készítmény áll rendelkezésre.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Charlotte Haigh: 100 természetes immunerősítő

Viktor Korjakin: Megelőzés vagy gyógyítás? Az egészséges test I.

Andreas Jopp: Veszedelmes vitaminhiány

Uschi Ostermeier-Sitrowski: Szemtorna a számítógépnél

 

Pap Gyula