A hormonpótlás haszna

A menopauza kellemetlen tünetei ma már terápiás módszerekkel csökkenthetők, illetve teljesen megszüntethetők. Sokan félnek a hormonkezeléstől, holott az, folyamatos orvosi kontroll és pontos, személyre szabott gyógyszerelés mellett, megelőzheti például a szívinfarktust.

A nők utolsó menstruációja körüli 5-7 évben a test hormonális működése drasztikus változáson megy keresztül - magyarázza dr. Pap Károly főorvos, a Magyar Menopausa Társaság elnöke. - Megszűnnek a korábban 30-35 éven át megszokott menstruációs ciklusok, a petefészekben már nem következik be a peteérés és kilökődés. Ez a változás egyes nőkön az egyik pillanatról a másikra zajlik le, másoknál esetleg hosszú éveken át tart. Közel 50 százalékuknál csak kis fokú és ritkán jelentkező panaszok jelennek meg, negyedüknél viszont a mindennapi életvitelt is megzavarja. A szerencsésnek mondható körülbelül egynegyed teljesen panaszmentes.

Zavaró, kínzó tünetek

Bár a legismertebb panaszok a hőhullám, az izzadás és az ingerlékenység, a valóságban ennél sokkal színesebb a kép. Jelenleg több mint húsz jellemző panaszt tartunk számon. Az ösztrogén igazoltan legalább kétszázféle enzimre és biológiai folyamatra hat. A panaszok egy része azonnal jelentkezik (hőhullám, izzadás, álmatlanság). További tünetek, mint a migrénes jellegű fejfájás, az emésztési zavar, a puffadásérzés, a hangulatingadozás, a kedélyállapot változékonysága, amely önbizalomvesztéssel, feledékenységgel járhat. A tartós hormonhiányos állapot hosszú távú következménye a vizelet-visszatartási probléma, az inkontinencia. Ez a nőknek mintegy 10-15 százalékát érinti. Ösztrogén hormon hiányában gyengül az erek rugalmassága, és a vérben nő a szívinfarktust elősegítő, ártalmas koleszterin (LDL) mennyisége, a védőkoleszteriné (HDL) viszont csökken. Ennek következménye, hogy az általában „férfibetegségnek" tartott, halálos végű szívinfarktus a hatvan éven felüli nőknél gyakoribb, mint a férfiaknál. A hormonhiány következménye lehet a csontritkulás, ezért az általános tünetek kezelése mellett gondolni kell a kalciumpótlásra is. 

A szakember szerint az ideális az volna, ha minden nő 45-50 éves kora körül felkeresné valamelyik menopauza-ambulanciát. Az ott elvégzett laboratóriumi és műszeres vizsgálatok választ adnak arra, hogy az illető rendelkezik-e hajlamosító tényezővel az ösztrogénhiányos betegségekre.

Fontos a kontroll

A leggyakoribb panasz, amivel a nők felkeresik a nőgyógyászt, a vérzészavar. Ennek vizsgálatakor először az orvos kizárja a méh rosszindulatú elváltozásait. A szervi okok kizárása után több terápiás lehetőség áll rendelkezésre. A makacsul visszatérő vérzésnél a műtéti megoldás sem kizárt, ám a tünetek általában gyógyszerekkel megszüntethetők, illetve elviselhető szintre csökkenthetők. Ezt szolgálja a menopauzális hormonkezelés (MHK), ami pótolja a kialakult súlyos hormonhiányt. Rendelkezésre állnak szájon át szedhető, hüvelybe helyezhető, illetve bőrtapaszos változatok. Sokan tartanak ettől a kezeléstől, mert annak ártalmairól sokféle hír megjelent már a világsajtóban. A szakorvos szerint nincs ok az aggodalomra, ám az ilyen gyógyszereket szedőknél fontos a rendszeres és folyamatos orvosi kontroll. Ezzel minimálisra csökkenthetők a méhnyak-, petefészek-, illetve emlőrák kockázatai. Nagyszámú populáción végzett vizsgálatok eredményei szerint a kellő körültekintéssel végzett hormonterápia csökkenti az érrendszeri okok miatt bekövetkező halálozások arányát. Az orvosok régebben nem ajánlották szív- és érrendszeri betegségeknek az MHK-terápiát, mára viszont a tudományos eredmények alapján azt vallják, hogy az infarktus megelőzésének egyik leghatékonyabb módja a menopausa környékén elkezdett hormonkezelés, még egészséges szíverek esetében is.

Gyengéd segítség

A menopauza gyakori kísérő tünete a hüvelyszárazság, amely olykor szinte lehetetlenné teszi a szexuális kapcsolatot. Ennek orvoslására ma már nagy választék áll a páciensek rendelkezésére a patikákban vény nélkül is kapható krémekből és gélekből. Ezek a készítmények természetes alapanyagokból készülnek, hidratáló, nedvesítő, bőrnyugtató és nyálkahártya-lágyító hatásuk van. Síkosító hatásuk révén megszűnnek a hüvelyszárazsággal járó panaszok.

Szelíd gyógymód

Egy felmérés szerint a magyar nők egyharmada választaná a hormonpótlást a klimax kellemetlen tüneteire, a második harmad semmilyen mesterséges szerrel nem avatkozna be a természetes folyamatba, a fennmaradó harmad csak akkor alkalmazna hormonkészítményt, ha más megoldás nem kínálkozna.

Akiknek nem ajánlott a hormonpótlás, vagy idegenkednek tőle, a természetben találhatnak enyhülést a változókori panaszokra. Bizonyos növényekben (szója, lenmag, spanyolmeggy, cickafark, poloskavész) olyan vegyületek találhatók, amelyek úgy viselkednek a szervezetben, mint az ösztrogén. Különösen gazdag fitoösztrogén-, más néven izoflavonoid-forrás a szója. Megfigyelték, hogy az ázsiaiakra jellemző fiatalos külső meglett korban, a változókori tünetek elmaradása, a lényegesen kevesebb hormonfüggő rákos megbetegedés (kevesebb mell-, vastagbél- és prosztatarákos eset), az alacsony koleszterinszint és a kisebb mértékű csontritkulás a hagyományos távol-keleti étrenddel hozható összefüggésbe. A fitoösztrogén a nemi hormonhoz hasonló szerkezetének köszönhetően a sejtek ösztrogén-receptoraihoz kapcsolódik, és védi a szervezetet a nemkívánatos folyamatok beindulásától. Hormonhatása azonban lényegesen gyengébb, mint a szintetikus készítményeké, és rövid idő alatt (kb. 12 óra) kiürül a szervezetből.

Férfiklimax

Nem csak a nőket érinti a váltózókor, a középkorú, 45-59 éves férfiak életében is jelentkezik a klimax. Ennek hátterében ugyancsak hormonális változások állnak. Az, hogy a férfi nemi hormon, a tesztoszteron mennyisége csökken a szervezetben, kihat az élet minden területére. Dr. Papp György andrológus professzor megfogalmazása szerint a férfiklimax egyfajta teljesítménytörést jelent, amely mind fizikai, mind szellemi, mind szexuális téren megnyilvánul. Tünetei között sok hasonlít a női klimaxra, mint a kipirulás, a vérnyomás-ingadozás, az ingerlékenység, hangulatingadozás, de a legnagyobb problémát a szexuális élet zavara, a csökkenő vágy, a merevedési problémák jelentik. A panaszok kezelhetők, az étrendi és életmódtanácsok mellett a hormonpótlás hozhat megoldást.

Lényeges különbség, hogy míg a nők életében a fogamzás időszaka a menopauzával lezárul, a férfiak a nemző és szexuális képességüket elvileg életük végéig megőrzik.

Lóránth Ida