Vajon kinek a gyermeke a gyermekem?

„Csak az anya biztos!” – többször találkoztam már ezzel a kijelentéssel a munkám során. „Doktor Úr, tud segíteni abban, hogy kié a gyerek?” Vannak esetek, amikor bizony ez nagyon fontos kérdés, mind az anya, mind a feltételezett édesapa esetében. A genetika tudomány közel 30 éve képes erre a kérdésre egyértelmű választ adni.

A rokonsági genetikai vizsgálat alapját az képezi, hogy minden gyermek egy-egy teljes örökítőanyagot kap az édesanyjától és az édesapjától. Az apai örökítőanyag-mintázat egyedi, megkülönböztethető az anyáétól és más férfiakétól egyaránt. Ebből a tudományos tényből kiindulva, ha összehasonlítjuk a gyermek örökítőanyag-mintázatát a feltételezett édesapáéval, akkor a rokonsági fok egyértelműen megállapítható pár nap alatt.

A rokonsági genetikai vizsgálat elvégzéséhez sejtekre van szükség a vizsgált személyektől. A születést követően akár pár óra elteltével szájnyálkahártya-minta vehető a csecsemőtől és a feltételezett édesapától. Az édesanya mintája nem feltétlenül szükséges az apaság tényének megállapításához. Az édesanya bevonásával teljesebb genetikai analízis végezhető el, de ez az apaság meghatározását lényegében nem befolyásolja. A szájnyálkahártya-mintavétel előnye, hogy fájdalommentes, bárhol és bármikor elvégezhető. Szakértelmet nem igényel. A szájnyálkahártya-mintákból a genetikai laboratóriumban néhány nap alatt elvégzik a rokonsági vizsgálatot. A genetikai vizsgálatot lezáró leletből egyértelműen kiolvasható, hogy a gyermek apja valóban a vizsgált férfi-e.

Véleményem szerint a rokonsági vizsgálat egy diszkrét szolgáltatás. Mivel számos kérdés felvetődik a vizsgálattal kapcsolatosan, ezért javasolt egy konzultáció megfontolása a génteszt kérése előtt. A vizsgálatot vezető genetikus szakembert köti a titoktartás, emiatt a vizsgálatot kérő személy zárt ajtók mögött nyugodtam elmondhatja, milyen kérdésre keres választ. Sok esetben nehézséget okoz a szájnyálkahártya-mintavétel. A tanácsadás során átbeszélhetőek az alternatív mintavétel lehetőségei is (például hajszál, rágógumi, stb.). Néhány dolgot fontos előre átbeszélni a mintavétellel kapcsolatosan, hogy a laboratóriumba beküldött minta felhasználható legyen a vizsgálathoz.

Vannak bonyolult rokonsági vizsgálati esetek, melyekről általánosságban nehéz írni. A legegyszerűbb, ha a mintavétel megoldható a gyermeknél és az édesapától egyaránt. Ha azonban ez valamiért nem elvégezhető, például a feltételezett édesapa időközben elhunyt, akkor az apa családjának bevonása szükséges a genetikai analízisbe. Ennek előzetes átbeszélése elengedhetetlen a vizsgálatkérés előtt.

A XXI. században a rokonsági vizsgálatok már széles körben elérhetőek Magyarországon is. Több magánlaboratórium vállal apasági vizsgálatokat. Egy új hullámot képviselnek a családfakutatások, melyek során egyre gyakrabban használnak fel genetikai vizsgálati leleteket is.

Dr. Nagy Zsolt genetikai szakértő